Veidotājiem‎ > ‎Rakstu gatavošana‎ > ‎

Par stilu

Saturs

Rakstam jābūt (ne visi ir obligāti vienlaicīgi):
  • informatīvam kā ziņai; šajā gadījumā rakstam jābūt par pasākumu, kas pats par sevi ir izglītojošs, iedvesmojošs, pamācošs u.tml.
  • pamācošanam
  • noderīgam
  • autoritatīvam (nav jēgas rakstīt pārdomas par jautājumiem, kur autoram nav īsta viedokļa vai drosmes to aizstāvēt)

Liekvārdība

Jāizvairās no liekvārdības. Rakstos par personīgajiem iespaidiem "manuprāt", "es domāju, ka" un citas lietas, kas pašas par sevi izriet no fakta, ka jūs esat raksta autors, tiks dzēstas. Aiztaupiet korektoru laiku, izdzēsiet tās muļķības pats.

Citi tipiskie, dzēšamie izteicieni -- "vairāk vai mazāk", "zināmā mērā" (arī šiem izteicieniem gadās pa atbilstošai pielietošanas reizei.

Nevajag sarežģīt dzīvi ar divstāvīgiem darbības vārdiem, kur pietiek ar vienstāvīgu: "tikai veiktas darbības, lai nodrošinātu apsardzi" var aizvietot ar "tika nodrošināta apsardze".

Pirmā persona

Vienskaitļa pirmajā personā rakstīt var tikai rakstus par personīgajiem iespaidiem. Raksti, kas parādās avīzes pirmajā pusē, noteikti nav par personīgajiem iespaidiem. Raksti, kas nevar būt pirmajā personā: grāmatu apskati, biogrāfijas, numura algoritms, padomi studentam, numura tēma.

Ja ir nepieciešamība runāt pirmajā personā un ja tas nav raksts par personīgajiem iespaidiem, tad var izmantot "mēs", bet var arī konkrētu vietniekvārdu nelietot un vienkārši rakstīt daudzskaitļa pirmajā personā.

Vārdi, no kuriem ieteicams izvairīties un kuri visbiežāk ir pilnīgi lieki -- "es", "man". Arī rakstos par personīgajiem iespaidiem katrā teikumā rakstīt "es" un "man" ir ne pārāk skaisti. Dažkārt šos "es" un "man", kad negribas tos pavisam dzēst, var aizvietot ar "pats" un "pašam".

Citas tipiskās kļūdas

  • Raksts bez ievada un tēmas aktualitātes paskaidrojuma.
  • Stāstījums bez struktūras.
  • Pārāk specifiskas detaļas vispārīgai publikai domātā rakstā.

Comments